Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

Zamek Chojnik położony jest w Sobieszowie – dzielnicy Jeleniej Góry, jeszcze do niedawna będącej odrębną wsią. Kamiennej budowli towarzyszy wiele ciekawych legend. Na górze Chojnik pierwsze fortyfikacje obronne tworzyło już wczesnośredniowieczne plemię Bobrzan (nazwa pochodzi od rzeki Bóbr). Rozciąga się stąd doskonały widok na okolicę. To jedno z miejsc na Dolnym Śląsku, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacji w mieście Jelenia Góra.

Murowany zamek wzniesiony został około 1355 roku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II i był jedną z wielu powstających w tamtym okresie warowni. Po śmierci księcia wdowa po nim przekazała zamek we władanie rycerzowi Gotsche Schoffowi, od którego wywodzi się późniejszy ród Schaffgotschów, do którego te ziemie należały aż do 1945 roku. Dziś zobaczyć można w Jeleniej Górze (więcej ➦ informacje) Pałac Schaffgotschów. Zamek z pojedynczą wieżą wybudowany na planie prostokąta z niewielkim dziedzińcem, został przez nowego właściciela rozbudowany o kaplicę. Przebudowany później jeszcze kilka razy, wzbogacił się o tzw. zamek dolny z zabudowaniami gospodarczymi, cysterny na zapasy wody na wypadek oblężenia, ponadto umocniono mury obronne i machiny wojenne. Zamek miał opinię niezdobytego, jednakże zniszczony został pożarem wywołanym w 1675 roku przez uderzenie pioruna. Od tamtego czasu porzucona twierdza niszczała. W roku 1822 w jednej z bastei dolnego zamku powstało schronisko dla turystów, które działa do dzisiaj i przyciąga turystów szukających niecodziennych wrażeń. W schronisku na zamku Chojnik gościł św. Jan Paweł II, wówczas jeszcze ks. Karol Wojtyła podczas jednej ze swoich licznych górskich wypraw ze studentami. W 2007 roku otwarty został Szlak Papieski upamiętniony okolicznościową tablicą.

Z zamkiem związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, która starającym się o jej rękę postawiła warunek, iż wyjdzie za tego, kto objedzie konno mury zamku. Było to zadanie niewykonalne, gdyż zbocza dokoła twierdzy są bardzo strome, jednak niejeden śmiałek próbował to zrobić. Gdy w końcu pewnemu rycerzowi udało się tego dokonać, oznajmił, że nie chce wiązać się z okrutną księżniczką, która tylu ludzi posłała na śmierć. Księżniczka Kunegunda zrozpaczona i upokorzona tym wyznaniem rzuciła się w przepaść. Podobno do dziś w okolicach zamkowego wzgórza spotkać można jej ducha. Zamek w Sobieszowie to tylko jedna z wielu atrakcji tego regionu. Jeśli nie chcesz nocować w schronisku wśród ruin, możesz wybrać jeden z innych obiektów oferujących spanie (noclegi ➦ Jelenia Góra). Jelenia Góra to duże miasto i znane uzdrowisko Cieplice, baza noclegowa jest więc tutaj rozbudowana i urozmaicona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>