Zakopiańskie Tatry – turystyka

Tatry to najbardziej popularne polskie góry. Jednak mimo całej infrastruktury i bazy noclegowej urokliwego Zakopanego to właśnie Tatry stanowią największą i najpiękniejszą atrakcję. Tutaj mamy połączenie ujmującej urody natury z niebezpieczeństwem, jakie może przynieść nierozważne i nieodpowiedzialne korzystanie z jej zasobów, zwłaszcza górskich. Polskie Tatry stanowią mniejszą część niż ta, która znajduje się na terenie Słowacji, jednak nie ma to większego znaczenia. Polska strona mimo mniejszej powierzchni jest lepiej ukształtowana a wraz z tym lepiej zorganizowana jest tu cała infrastruktura i turystyczna gospodarka wraz z wszelkimi noclegami, pensjonatami, restauracjami i obiektami sportowymi.

Polskie Tatry co roku odwiedza ponad trzy miliony turystów z całej Europy. Oczywiście największą popularnością góry cieszą się w okresie letnim, ponieważ wtedy jest otwartych najwięcej ścieżek i szlaków górskich. W okresie zimowym część z nich jest niedostępna ze względu na zagrożenie lawinowe i bardzo niską w górnych partiach temperaturę. Bywają sytuacje, w których liczba turystów w Tatrach jednego dnia może wynosić nawet ponad trzydzieści pięć tysięcy! Niemożliwe? Jednak jest to prawda. Pokazuje to tylko ogrom popularności oraz powierzchni terenu jakim dysponuje ten region turystyczny.

Tatry są dobrze wykorzystane pod względem komercyjnym – są tutaj szlaki turystyczne i nartostrady. Gdybyśmy zsumowali długość wszystkich turystycznych ścieżek i szlaków polskich Tatr to wynosiłoby to prawie trzysta kilometrów, tak więc jest gdzie pospacerować i uprawiać sport. Jednak trzeba uważać, że przy tak dużym ogromie tras i samej powierzchni łatwo się zgubić, dlatego też nie powinno się korzystać z letnich tras podczas zimy. Jest to surowo zakazane. Poza tym jeżeli wybieramy się sami na jakikolwiek szlak górski to powinniśmy brać ze sobą w pełni naładowany telefon, wodę i jedzenie oraz nawigację lub chociaż kompas. Aby zobaczyć wszystkie szczyty Tatr musimy mieć spory zapas czasu, ponieważ jest ich aż 92. Ze względu na duży obszar turystyczny w Zakopiańskich Tatrach działają jednostki ratownicze wyposażone w nowoczesny sprzęt i śmigłowce ratownicze. Bezpieczna zabawa i wyprawa to kwestia odpowiedzialności i stosowania się do nakazów i zakazów. Jeżeli będziemy się tego pilnować, to nasz urlop będzie spokojny, bezpieczny i pełen atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>