Przed wyjazdem do Częstochowy zarezerwuj nocleg

Jeśli sądzisz, że idąc na pielgrzymkę do Częstochowy nie musisz się martwić o tamtejszy nocleg, to niestety jesteś w błędzie. Sierpniowe statystyki Śląskiej Izby Turystycznej są jednoznaczne: w okresie pielgrzymkowym obłożenie noclegów jest tak wiele, że dla sporej grupy turystów brakuje miejsca w hotelach i motelach. Konieczne jest tworzenie doraźnych pól namiotowych, gdzie pielgrzymi mogą przenocować w wieloosobowych namiotach, zanim wrócą do swoich domów. W nieco lepszej sytuacji są ci, którzy częstochowskie noclegi zarezerwowali sobie o wiele wcześniej i po przybyciu na miejsce nie muszą się martwić szukaniem wolnych pokoi.

Gdzie nocować?

Mamy do wyboru kilka różnych opcji: możemy skorzystać z noclegów w standardowych hotelach, które w większości zlokalizowane są w centrum miasta i w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru. Taka opcja jest stosunkowo droga, ale mamy za to zapewnione wyżywienie, parking, dostęp do internetu i telewizji oraz elegancką łazienkę z dużymi wannami, gdzie można odpocząć na przykład po trudzie wielodniowej pielgrzymki. Jeśli szukamy czegoś o mniejszym standardzie, do naszej dyspozycji są motele i hostele miejskie. W tych ostatnich wynajmiemy w miarę tanie miejsce w pokoju wieloosobowym, ciężko więc liczyć na prywatność; z drugiej strony jednak za takie łóżko zapłacimy tylko kilkadziesiąt złotych. Opcja trzecia to nocleg na polu namiotowym w specjalnie postawionych namiotach, również wieloosobowych, przeznaczonych w większości dla pielgrzymów. Namioty są okresowe – rozstawia się je najczęściej w sierpniu w czasie wzmożonego ruchu turystycznego.

Domy Pielgrzyma

W Częstochowie baza noclegowa poza sierpniem i lipcem jest w dużej mierze oparta na tak zwanych Domach Pielgrzyma. Największy z nich znajduje się tuż przy bramie wejściowej do klasztoru, niespełna sto metrów dalej. Inne, mniejsze ośrodki zlokalizowane są z kolei przy poszczególnych parafiach. Dzięki temu jadąc lub idąc na pielgrzymkę w innym terminie niż wakacyjny – najczęściej w kwietniu, maju czy wrześniu, można zarezerwować noclegi w takich miejscach. Najlepiej robić to w imieniu całej grupy prowadzonej przez księdza – takie grupy traktowane są wtedy w charakterze religijnym, przez co obowiązują ich nieco niższe stawki niż normalnych turystów. Trzeba jednak pamiętać, że w Domach Pielgrzyma bardzo często obowiązuje rozdzielność mężczyzn od kobiet – nawet małżeństwa nie zawsze mogą wynająć wspólny pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>