Korbielów i Góra Pilsko

Korbielów niewątpliwie od zawsze kojarzy się ze spędzaniem czasu w ziemie. Jest to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Jeleśnia. W latach 1975 do 1998 była ona położona w województwie bielskim. Jej lokalizacja umiejscowiona jest w Beskidzie Żywieckim, 19 kilometrów na południowy wschód od Żywca, nad rzeką Glinną. Kojarzony jest głównie jako zimowy kurort, gdzie na stokach Pilska znajdują się stoki narciarskie, na których narciarze uprawiają zimowe sporty. Sam zaś Korbielów oferuje rozbudowaną bazę noclegową (zobacz>> http://meteor-turystyka.pl/noclegi,korbielow,0.html).

Do podstawowych zabytków należy: osada wołoska założona w XV wieku, kaplica drewniana z 2 poł. XIX wieku oraz dom drewniany z około połowy XIX wieku. Decydując się jednak na nocleg w Korbielowie, należy mieć świadomość, iż największą atrakcją jest jednak góra Pilsko. Można ją zdobyć zarówno latem, jak i zimą. Oferuje ona piękne widoki oraz krajobrazy. Poza Tatrami, w Polsce są tylko cztery szczyty, które zasługują na miano wysokogórskich. Są to babia Góra i właśnie Pilsko znajdujące się w Beskidzie Żywieckim, a także Śnieżnik i Śnieżka w Sudetach. Poza faktem, iż ich wierzchołki sięgają poza granicę lasów, łączy je także wyjątkowe przewyższenie w stosunku do pozostałych gór, które znajdują się w okolicy.

Pilsko wznosi się nad otaczające je szczyty o ponad 200 metrów. Z każdego miejsca spojrzy się w stronę Beskidu Żywieckiego, na pierwszy plan wysuwa się najpierw Babia Góra i Pilsko, a dopiero później pozostałe szczyty w rejonie. Tak więc im większa odległość jako punkt obserwacyjny, tym większe wrażenie. Kończąc ten wątek, można więc wysnuć tezę, iż Beskid Żywiecki to właśnie te dwa szczyty.

Przebywając w Korbielowie, powinno się obowiązkowo zaliczyć tę górę. Szczególnie iż można dostrzec z niej Tatry, choć nie do końca jest to tak proste, gdyż, zwłaszcza latem, występuje efekt tak zwanej poświaty, która przysłania horyzont. Mimo wszystko Pilsko od Tatr dzieli zaledwie 40 kilometrów i nie zmienia to faktu, iż panorama oglądana z góry, należy do jednej z najładniejszych w Polsce. Stojąc na szczycie, na wschód widać przede wszystkim Babią Górę, ponad którą rysują się granie Tatr Wysokich, Zachodnich oraz Niżnych. Na prawo zaś ciągną się Orawsko-Liptowskie Hole. Jeszcze bardziej w prawo postrzępiona grań Małej Fatry. Patrząc na zachód dostrzeżemy szczyty Wielkiej Raczy i Rycerzowej. Na północy zaś ujrzymy wzniesienia Beskidu Małego. Każdy powinien zobaczyć ten widok na żywo, gdyż zapada on w pamięć na bardzo długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>