Klasztor w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to malowniczo położone miasto, leżące na prawym brzegu Wisły, niedaleko Radomia i Puław. Jest to miejsce, które chętnie wybierają turyści. Nic dziwnego, bo miasteczko jest piękne, a w ostatnich latach kolejne kamieniczki przechodzą tu remonty. Na gości czekają tu liczne zabytki, kawiarnie, herbaciarnie oraz winiarnie. Pełno też w okolicy innych atrakcji turystycznych, a także tras, gdzie można się wybrać na długie, piesze wędrówki. W mieście bez problemu  znajdziemy też miejsce, by się zatrzymać. Baza noclegowa jest tu bardzo rozbudowana. Warto poznać Kazimierz Dolny od strony noclegów. Możemy wybierać wśród pensjonatów, ośrodków agroturystycznych, domów wczasowych czy prywatnych kwater. Noclegi znajdziemy też w kilku większych i mniejszych hotelach o wysokim standardzie.

Wiele jest pięknych zabytków w Kazimierzu Dolnym, ale na szczególną uwagę zasługuje tu barokowy zespół klasztoru Reformatorów. Składa się na niego nie tylko zabudowa klasztoru, ale także barokowo-klasycystyczny kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Zespół klasztorny znajduje się w miejscu zwanym niegdyś Plebanią Górką. Jednym z fundatorów kościoła był bogaty mieszczanin, Mikołaj Przybyło, do którego należała m.in. także piękna kamienica na kazimierskim rynku. W 1591 roku odbyła się konsekracja kościoła. Była to wtedy mała konstrukcja, którą rozbudowano dopiero w latach późniejszych.

W 1627 roku do Kazimierza Dolnego przybyli Franciszkanie Reformaci, na specjalne zaproszenie opata tynieckiego, Henryka Firleja. Zaczęto wtedy rozbudowę kościoła, a później powstały tu wysokie mury oraz zaczęły powstawać zabudowania klasztoru. W 1827 roku kościół i klasztor uległy spaleniu. Odbudowano je po krótkim czasie, ale zmienił się wtedy też nieco styl tych budowli. W klasztorze działał także szpital polowy podczas powstania listopadowego. W czasie II wojny światowej zakonnicy zostali stąd wygnani, a hitlerowcy urządzili tu swoje więzienie, gdzie zmarło wiele osób. Zakonnicy wrócili tu po wojnie, a w 1956 roku otworzyli Muzeum Klasztorne, które działa do dzisiaj.
Muzeum Klasztorne w Kazimierzu Dolnym pozwala podziwiać wiele dzieł sztuki sakralnej, liczne obrazy oraz inne elementy, związane z odprawianiem mszy. Znajdują się tu także liczne stare dokumenty. W kościele zlokalizowany jest także oryginalny obraz przedstawiający Zwiastowanie NMP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>