Jesienny pobyt w Gąskach

W czasie wakacji nad polskie morze przyjeżdżają zwykle tłumy letników. Kiedy jednak przeminie sezon urlopowy, a dzieci wrócą do szkoły, nadbałtycka baza noclegowa pustoszeje, a na plażach nie ma żywej duszy. Warto wybrać się do Gąsek jesienią, gdyż w tym okresie można także wspaniale tu odpocząć i skorzystać z wielu atrakcji. Z nadejściem krótszych dni nad morzem zaczyna robić się chłodniej, a woda przestaje zachęcać do kąpieli. Świetną alternatywą dla pływania stają się wtedy spacery po okolicy. Wycieczki piesze, prowadzące wzdłuż wybrzeża, pozwalają na przyjrzenie się z bliska unikalnej florze i faunie nadbałtyckiej. Być może wędrowcom uda się zaobserwować mikołajka nadmorskiego – unikalną roślinę chronioną.

W pobliżu wielu miejscowości wypoczynkowych wytyczone zostały szlaki turystyczne, oznaczone kolorowymi znakami, które wiodą wędrowców wzdłuż piaszczystych plaż, wyniosłych klifów, tajemniczych wydm i lasów nadbrzeżnych, które jesienią mienią się barwami. Szczególnie interesujące krajobrazy spotyka się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego (zobacz), który swym zasięgiem obejmuje zróżnicowane struktury geologiczne, ciekawe nisze ekologiczne i stanowiska rzadkich gatunków ptaków gniazdujących i wędrownych. Wprawdzie jesienne burze nie zachęca do spacerów, ale po sztormie warto przejść się wzdłuż plaży, gdyż powietrze w tym czasie jest szczególnie czyste i bogate w jod, a aerozol z wody morskiej korzystnie wpływa na drogi oddechowe spacerowicza, wzmacniając organizm i poprawiając stan zdrowia urlopowicza. Poza tym, na piasku można wtedy łatwo znaleźć cząstki bursztynu, wyrzucone przez wzburzone fale na brzeg morza.

Wraz ze zmniejszeniem popytu, spadają także ceny pokoi w pensjonatach i kurortach. Jesienią nad Bałtykiem bez problemu można znaleźć tanie noclegi (zobacz). Gąski szczególnie docenią ci, którzy lubią ciszę i spokój. Zupełnie inaczej wypoczywa się na plaży, gdy wyjechali już rozgadani letnicy i piszczące dzieci, a towarzystwa dotrzymują urlopowiczom jedynie mewy. Ci, którzy jeszcze nigdy nie spędzili kilku dni nad morzem w okresie jesiennym, powinni w tym roku wybrać się na wybrzeże w tym niezwykłym okresie. Piękne widoki i udane spacery, podczas których wdycha się uzdrawiający jod i kolekcjonuje bursztyny, wszystkim wczasowiczom pomogą się znakomicie zrelaksować podczas pobytu nad Bałtykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>