Historyczne miejsce na letni urlop w Mrzeżynie

Mrzeżyno to nadmorska miejscowość wczasowo-wypoczynkowa położona w gminie – która od stuleci ma ścisły związek z Trzebiatowem. Kupcy, trudniący się handlem morskim, mieli tutejszy port za oczko w głowie. Wzbogacali się na funkcjonalności portu a niektórzy z nich posiadali nawet własne statki.

Zmiany klimatyczne dokonały nieodwracalnych zniszczeń w porcie, przez które kupcy nie mieli środków na jego odbudowę. Szaleństwa bałtyckich fal kilkakrotnie zaatakowały miejscowość – uspokoiły się dopiero wtedy, gdy w Mrzeżynie zaczęła rozkwitać turystyka.

Kluczowy 1806 rok

Od jakiegoś czasu, mieszkańcy Mrzeżyna zastanawiali się nad źródłem dodatkowego zarobkowania – wpadli na pomysł, że będą wynajmować kuracjuszom wolne pokoje. Tak powstał szynk. W 1806 roku zbudowano pierwszy Dom Zdrojowy.

Urok Mrzeżyna przyciągnął na odpoczynek znane osobistości – wypoczywał pruski generał Blücher – znany przede wszystkim ze zwycięskiej bitwy pod Waterloo oraz Otto von Bismarck. Ze słynnych ludzi kultury i sztuki, pomieszkiwał Lyonel Feininger – abstrakcyjny artysta malarz. Zatrzymywał się z rodziną w nieistniejącym już hotelu „Wald – Hotel”. Miał w zwyczaju mówić, że więcej nie przyjedzie – wracał każdego roku w wakacje. Ostatnią wizytę miał w 1935 roku – nie powrócił z uwagi na żydowskie korzenie swojej żony, której nie chciał narażać na niebezpieczeństwo.

Rok 1935 to data pojawienia się w Mrzeżynie wojska niemieckiego, które stworzyło koszary, poligon, Ośrodek Szkolenia Czołgistów a także osiedle mieszkaniowe dla wojskowych. Pojawienie się wojska miało poważny wpływ na rozwój miejscowości – wreszcie doprowadzono drogi do miejscowości. Były bardzo dobrej jakości – nie mogły załamywać się pod ciężarem czołgów czy innych maszyn wojskowych. Mrzeżyno jest nazwą, która obowiązuje od 1945 roku – wcześniej osada nosiła nazwę Treptower Deep.W 1945 roku doszło tutaj do pierwszych powojennych Zaślubin Polski z morzem. Wydarzenie to upamiętnia pomnik.

Baza noclegowa w dawnym Treptower Deep

Noclegi w kurorcie są znakomitą okazją do poczucia piękna polskiego wybrzeża. Urlop w Mrzeżynie na uroczej plaży pozytywnie wpłynie na każdego, kto jest spragniony morskich widoków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>