Cuda Wieliczki – podziemne kaplice

Każdy chociaż raz powinien udać się na Podhale i poczuć klimat góralskich miejscowości takich jak Poronin, Ząb czy Murzasichle. Po takiej wizycie nie sposób nie odkryć innych skarbów znajdujących się na terenie Małopolski.
Kopalnia Soli w Wieliczce kryje w sobie wiele niesamowitych miejsc, po których oprowadzają trasy turystyczne. To miejsce niesamowite i unikatowe w skali Europy, dlatego co roku odwiedzają je tysiące turystów. Wieliczka ma obiekty noclegowe czynne przez cały rok. Można zatem zwiedzać to miasto niezależnie od pory roku.

Kopalnia w Wieliczce jest obowiązkowym punktem, który trzeba zwiedzić w tym mieście. Od średniowiecza wydobywana była w niej sól, a w tej chwili stanowi jedynie atrakcję turystyczną, nie prowadzi się tu aktywnego wydobycia. Spośród łącznie 300 km korytarzy na dziewięciu poziomach dla zwiedzających dostępne jest około 3,5 km tras, z wydrążonymi w bogatych w złoża soli skałach komorami, rzeźbami, jak i obiektami naturalnymi jak solankowe podziemne jeziora. Do najsłynniejszych miejsc w kopalni należy kaplica św. Kingi. Znajdująca się 101 metrów pod ziemią i mająca 54 m długości i 18 m szerokości oraz ok. 12 m długości, jest największą na świecie podziemną kaplicą. Ma wyrzeźbioną w jednolitej bryle posadzkę, żyrandole z solnych kryształów, płaskorzeźby ze scenami biblijnymi na ścianach. Na ołtarzu umieszczono rzeźby św. Kingi, św. Józefa oraz św. Klemensa. W roku 1999 w kaplicy postawiony został także pomnik św. Jana Pawła II. W tej niezwykłej solnej kaplicy odbywają się msze z okazji ważnych świąt, pasterki, śluby. Jest to również miejsce niezwykłych podziemnych koncertów. To nie jedyna kaplica kopalni w Wieliczce. Najstarsza, poświęcona św. Antoniemu, powstała pod koniec XVII wieku, urządzona w barokowym stylu, złożona z prezbiterium ze sklepieniem kolebkowym, nawy i przedsionka. Ma wymiary 7,5 x 6 m i 5,5 m wysokości. Dawną figurę św. Antoniego zastąpił drewniany krucyfiks, w kaplicy zobaczymy również wyrzeźbione w soli postaci klęczących zakonników oraz figury św. Stanisława biskupa, św. Klemensa i wyobrażenie Męki Pańskiej. Także boczne ołtarze wieńczą postaci świętych, a ponadto w kaplicy znajduje się figura przedstawiająca Augusta II Mocnego. Kaplica św. Krzyża zmieniała miejsce wraz z przesuwaniem się miejsca prac górników. Obecny swój kształt zachowała z XIX wieku, a znajdują się w niej rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego oraz Matki Boskiej Zwycięskiej. Ciekawostką jest również, że w samej kopalni, pod ziemią, znajduje się restauracja, a także komory, w których dostępne są noclegi. Wieliczka ma też walory uzdrowiskowe ze względu na solankowe źródła.

Sypialnia dla Zakopanego, czyli Poronin

Poronin to jedna z bardziej rozpoznawalnych miejscowości turystycznych w okolicach Zakopanego. Stanowi on na pewno bardzo ciekawą propozycję, jeśli chodzi o noclegi. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach naprawdę wielu turystów przybywających w Tatry decyduje się na noclegi poza Zakopanem, co jest związane nie tylko z koniecznością wcześniejszej rezerwacji noclegów, jeśli chcemy zamieszkać w bliskiej odległości od najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc, ale także zadziwiająco wysokimi cenami, na które można się natknąć w bardziej luksusowych ośrodkach w Zakopanem. Nic więc dziwnego, że turyści niezwykle chętnie zamieszkują podczas pobytu okoliczne miejscowości, z których widoki są równie piękne, a czasem nawet piękniejsze niż w tej najpopularniejszej miejscowości u podnóża Tatr.

Dlaczego warto wybrać akurat Poronin na swoją bazę noclegową? Przede wszystkim na pewno godne uwagi jest to, że jeśli wybieramy się w góry po raz pierwszy możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji. Chociaż w dzisiejszych czasach inteligentne urządzenia nawigujące są w stanie naprowadzić nas nawet do najbardziej ukrytego miejsca, wybór noclegu nieopodal od głównej trasy prowadzącej do Zakopanego jest na pewno wskazany. Może to stanowić dodatkową zaletę także w przypadku, gdy przyjeżdżamy w Tatry z naprawdę odległych miejsc w Polsce, jak na przykład ze Szczecina czy Gdańska. Wtedy możemy o wiele szybciej znaleźć interesujące nas miejsca noclegowe i szybciej zakończyć męczącą podróż.

Wybór Poronina jako swojej bazy noclegowej [dostępna na meteor] ma także inne zalety. Podczas pobytu w szczycie sezonu turystycznego wydostanie się z Zakopanego może zająć sporo czasu, a mieszkając w Poroninie unikniemy wielu korków ulicznych, które tworzą się szczególnie podczas godzin szczytu. Z Poronina możemy wygodnie przedostać się do Bukowiny Tatrzańskiej, nieopodal której znajduje się najsłynniejsze i chyba najczęściej wybierane przez turystów w Polsce Morskie Oko, a także wiele szlaków turystycznych o zróżnicowanych stopniach trudności. Kolejną atrakcją w tej okolicy są pobliskie baseny termalne, w których można zażyć prawdziwego relaksu po męczącym dniu. Warto wobec tego zdecydować się na noclegi w Poroninie. Niewątpliwie wybór zlokalizowanych tam kwater to doskonała propozycja niemal dla każdego turysty.

Całą rodziną do Międzybrodzia Żywieckiego

Okres wakacji letnich i ferii zimowych to wspaniała okazja do spędzenia wspólnego czasu z pociechami. Zawsze jednak nasuwa się pytanie, gdzie pojechać aby dobrze bawili się mali i duzi. Najlepszym pomysłem jest spędzanie aktywnie czasu na łonie natury. Musi on być też wypełniony atrakcjami, a tych jest wiele w Międzybrodziu Żywieckim.

W miejscowości znajduje się baza turystyczna i gastronomiczna doskonale przygotowana na przyjęcie turystów w różnym wieku. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji noclegów. W bazie internetowej znajdziemy obiekty typu hotele, hostele czy pensjonaty (całość tu: Międzybrodzie Żywieckie noclegi). Rozrywka dla młodzieży i dorosłych Znajdująca się nieopodal Międzybrodzia to między innymi Góra Żar, która ma do zaoferowania niezwykłe widoki. U podnóża wzniesienia jest duży parking, obok którego swoją siedzibę ma Górska Szkoła Szybowcowa, która oferuje loty pasażerskie. Loty odbywają się oczywiście z doświadczonym pilotem przy odpowiedniej pogodzie. Eskapada szybowcem będzie doskonałym prezentem dla nastolatka. Różni się on od startu samolotem, gdyż kabina szybowca jest prawie całkowicie oszklona, a pasażer ma niesamowity, szeroki widok na otaczające góry, doliny, jeziora i lasy. Każdy nastolatek będzie wdzięczny za możliwość odbycia takiej podróży.

Na Górze Żar jest też tor saneczkowy, z którego mogą korzystać dorośli i dzieci nieletnie pod opieką rodziców. Saneczki potrafią osiągnąć dużą prędkość jeśli się nie korzysta z zamontowanych hamulców. Jezioro Międzybrodzkie ma natomiast w lecie do zaoferowania rejsy żaglówką lub spływy kajakowe, na które warto się wybrać ze starszą pociechą. Na sam szczyt nie trzeba iść pieszo, co często jest męczące i zniechęca do zwiedzania młodsze dzieci. Można się tu dostać koleją górską, którą obsługują dwa wagony kolejowe mijające się w połowie drogi. Z nich rozpościera się widok na piękną okolicę. Na szczycie najmłodsi mogą skorzystać z toru saneczkowego, oczywiście pod opieka dorosłych. Nie trzeba się martwić o to, że dziecko się wystraszy prędkości – każdy wagon ma zamontowane hamulce, dzięki którym samemu można kontrolować szybkość jazdy. Po górskiej eskapadzie warto się wybrać na relaksujący wypoczynek nad Jeziorem Międzybrodzkim. Można tu zrelaksować się na plaży, podczas gdy dziecko będzie się pluskało w czystej wodzie.

Po przygody do Ustronia

Ustroń to miejscowość uzdrowiskowa, położona bardzo malowniczo w Beskidzie Śląskim. Od wielu lat jest uznawana jako jedno z ciekawszych miejsc do wypoczynku, nie dziwi więc zwiększająca się co roku liczba  turystów. W związku z tym rośnie także liczba miejsc noclegowych. Wypocząć w Ustroniu można między innymi w hotelach, pensjonatach, uzdrowiskach, a także w kwaterach prywatnych. Dlatego też każdy kto decyduje się tutaj przyjechać bez trudu powinien znaleźć idealnie dopasowane do swoich oczekiwań noclegi. Atrakcji w tym miejscu jest bardzo wiele, z pewnością każdy szybko zdoła znaleźć jak najbardziej odpowiednie dla siebie. Przepiękna okolica to jedna z tych rzeczy, obok których nie można przejść obojętnie. Mnóstwo szlaków turystycznych ułatwia nie tylko zwiedzanie okolicy, ale również dotarcie na znajdujące się tam szczyty Beskidu, jak na przykład Wielka Czantoria. Takie spacery to możliwość podziwiania przepięknej okolicznej przyrody, jak również cudownych widoków, takich jak panorama Ustronia. Wybierając się na Wielką Czantorię dobrze jest zrobić sobie przystanek na polanie Stokłosicy. Znajduje się tam tor saneczkowy, z którego korzystać można również latem. Mierząca 700 metrów długości konstrukcja z różnicą poziomów sięgającą 50 metrów na pewno dostarczy odpowiedniej dawki adrenaliny każdemu, kto zdecyduje się z niego skorzystać.

Sam Ustroń to ciekawe miejsca, jak na przykład Muzeum Regionalne, w którym eksponaty zapoznają zwiedzających przede wszystkim z historią regionu oraz samej miejscowości. Ciekawostką jest na pewno to, iż Muzeum to znajduje się w zabytkowej zagrodzie góralskiej, pobudowanej w 1768 roku. Bardzo ciekawym miejscem jest także Muzeum Ustrońskie. Historia miasta, którą tutaj można poznać nawiązuje głównie do hutnictwa. Ponadto mieści się tutaj także galeria sztuki współczesnej, co powoduje, że można podziwiać przepiękne prace lokalnych twórców. Warto również wybrać się do Parku Linowego czy też Leśnego Parku Niespodzianek. W tym ostatnim znaleźć można ciekawie wytyczone ścieżki, podczas których czekają spotkania z przyrodą, jak również interesująco podane informacje, dotyczące przede wszystkim życia dzikich zwierząt.

Korbielów i Góra Pilsko

Korbielów niewątpliwie od zawsze kojarzy się ze spędzaniem czasu w ziemie. Jest to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Jeleśnia. W latach 1975 do 1998 była ona położona w województwie bielskim. Jej lokalizacja umiejscowiona jest w Beskidzie Żywieckim, 19 kilometrów na południowy wschód od Żywca, nad rzeką Glinną. Kojarzony jest głównie jako zimowy kurort, gdzie na stokach Pilska znajdują się stoki narciarskie, na których narciarze uprawiają zimowe sporty. Sam zaś Korbielów oferuje rozbudowaną bazę noclegową (zobacz>> ).

Do podstawowych zabytków należy: osada wołoska założona w XV wieku, kaplica drewniana z 2 poł. XIX wieku oraz dom drewniany z około połowy XIX wieku. Decydując się jednak na nocleg w Korbielowie, należy mieć świadomość, iż największą atrakcją jest jednak góra Pilsko. Można ją zdobyć zarówno latem, jak i zimą. Oferuje ona piękne widoki oraz krajobrazy. Poza Tatrami, w Polsce są tylko cztery szczyty, które zasługują na miano wysokogórskich. Są to babia Góra i właśnie Pilsko znajdujące się w Beskidzie Żywieckim, a także Śnieżnik i Śnieżka w Sudetach. Poza faktem, iż ich wierzchołki sięgają poza granicę lasów, łączy je także wyjątkowe przewyższenie w stosunku do pozostałych gór, które znajdują się w okolicy.

Pilsko wznosi się nad otaczające je szczyty o ponad 200 metrów. Z każdego miejsca spojrzy się w stronę Beskidu Żywieckiego, na pierwszy plan wysuwa się najpierw Babia Góra i Pilsko, a dopiero później pozostałe szczyty w rejonie. Tak więc im większa odległość jako punkt obserwacyjny, tym większe wrażenie. Kończąc ten wątek, można więc wysnuć tezę, iż Beskid Żywiecki to właśnie te dwa szczyty.

Przebywając w Korbielowie, powinno się obowiązkowo zaliczyć tę górę. Szczególnie iż można dostrzec z niej Tatry, choć nie do końca jest to tak proste, gdyż, zwłaszcza latem, występuje efekt tak zwanej poświaty, która przysłania horyzont. Mimo wszystko Pilsko od Tatr dzieli zaledwie 40 kilometrów i nie zmienia to faktu, iż panorama oglądana z góry, należy do jednej z najładniejszych w Polsce. Stojąc na szczycie, na wschód widać przede wszystkim Babią Górę, ponad którą rysują się granie Tatr Wysokich, Zachodnich oraz Niżnych. Na prawo zaś ciągną się Orawsko-Liptowskie Hole. Jeszcze bardziej w prawo postrzępiona grań Małej Fatry. Patrząc na zachód dostrzeżemy szczyty Wielkiej Raczy i Rycerzowej. Na północy zaś ujrzymy wzniesienia Beskidu Małego. Każdy powinien zobaczyć ten widok na żywo, gdyż zapada on w pamięć na bardzo długi czas.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

Zamek Chojnik położony jest w Sobieszowie – dzielnicy Jeleniej Góry, jeszcze do niedawna będącej odrębną wsią. Kamiennej budowli towarzyszy wiele ciekawych legend. Na górze Chojnik pierwsze fortyfikacje obronne tworzyło już wczesnośredniowieczne plemię Bobrzan (nazwa pochodzi od rzeki Bóbr). Rozciąga się stąd doskonały widok na okolicę. To jedno z miejsc na Dolnym Śląsku, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacji w mieście Jelenia Góra.

Murowany zamek wzniesiony został około 1355 roku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II i był jedną z wielu powstających w tamtym okresie warowni. Po śmierci księcia wdowa po nim przekazała zamek we władanie rycerzowi Gotsche Schoffowi, od którego wywodzi się późniejszy ród Schaffgotschów, do którego te ziemie należały aż do 1945 roku. Dziś zobaczyć można w Jeleniej Górze (więcej ➦ informacje) Pałac Schaffgotschów. Zamek z pojedynczą wieżą wybudowany na planie prostokąta z niewielkim dziedzińcem, został przez nowego właściciela rozbudowany o kaplicę. Przebudowany później jeszcze kilka razy, wzbogacił się o tzw. zamek dolny z zabudowaniami gospodarczymi, cysterny na zapasy wody na wypadek oblężenia, ponadto umocniono mury obronne i machiny wojenne. Zamek miał opinię niezdobytego, jednakże zniszczony został pożarem wywołanym w 1675 roku przez uderzenie pioruna. Od tamtego czasu porzucona twierdza niszczała. W roku 1822 w jednej z bastei dolnego zamku powstało schronisko dla turystów, które działa do dzisiaj i przyciąga turystów szukających niecodziennych wrażeń. W schronisku na zamku Chojnik gościł św. Jan Paweł II, wówczas jeszcze ks. Karol Wojtyła podczas jednej ze swoich licznych górskich wypraw ze studentami. W 2007 roku otwarty został Szlak Papieski upamiętniony okolicznościową tablicą.

Z zamkiem związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, która starającym się o jej rękę postawiła warunek, iż wyjdzie za tego, kto objedzie konno mury zamku. Było to zadanie niewykonalne, gdyż zbocza dokoła twierdzy są bardzo strome, jednak niejeden śmiałek próbował to zrobić. Gdy w końcu pewnemu rycerzowi udało się tego dokonać, oznajmił, że nie chce wiązać się z okrutną księżniczką, która tylu ludzi posłała na śmierć. Księżniczka Kunegunda zrozpaczona i upokorzona tym wyznaniem rzuciła się w przepaść. Podobno do dziś w okolicach zamkowego wzgórza spotkać można jej ducha. Zamek w Sobieszowie to tylko jedna z wielu atrakcji tego regionu. Jeśli nie chcesz nocować w schronisku wśród ruin, możesz wybrać jeden z innych obiektów oferujących spanie (noclegi ➦ Jelenia Góra). Jelenia Góra to duże miasto i znane uzdrowisko Cieplice, baza noclegowa jest więc tutaj rozbudowana i urozmaicona.

Co zobaczyć w Kołobrzegu?

Położony u ujścia rzeki Parsęty Kołobrzeg to duży ośrodek uzdrowiskowo-wypoczynkowy, a także port handlowy i pasażerski. Ze względu na sięgający dwóch stuleci wstecz rozwój turystyki oraz typowo miejski charakter znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji. Jeżeli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Kołobrzegu oprócz portu i plaży koniecznie wybierz się do Oceanarium. Jest ono niewielkich rozmiarów jednak pozwala zobaczyć wiele niespotykanych u nas gatunków takich jak piranie, rekiny rafowe, mureny, płaszczki, a także ukwiały i koralowce. Oceanarium czynne jest latem codziennie od 9.00 do 19.00, a poza sezonem do 18.00.

Warto odwiedzić również mieszczący się przy porcie rybackim Skansen Morski, w którym zobaczyć można różnego typu statki jakie dawniej regularnie przybijały do tego wybrzeża, każdy z dokładnym opisem wyposażenia, a także tego w jakich celach i na jakich wodach był wykorzystywany. Skansen to tylko jeden z oddziałów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jego główna ekspozycja to niezwykła kolekcja historii wojen, obronności i broni. Znajdują się tutaj pierwsze topory, włócznie i groty strzał z wykopalisk archeologicznych, broń średniowieczna, cała obszerna kolekcja związana z walkami na morzu, wyposażenie i mundury żołnierzy z różnych epok, orderów militarnych i broni strzeleckiej.

W niedalekich planach jest otwarcie wystawy Muzeum Zimnej Wojny (Podborsko – więcej Facebook), która przygotowywana jest w dawnym schronie atomowym w Podborsku. Będzie tam można zobaczyć wyposażenie, sprzęt łącznościowy i różnego rodzaju pamiątki związane z tamtym okresem. Kołobrzeskie muzeum ma także oddział poświęcony historii miasta w zabytkowym Pałacu Braunschweigów, gdzie poznać można dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Ponadto w Kołobrzegu liczyć można na wystawy, koncerty, wiele cyklicznych imprez kulturalnych związanych z muzyką, kabaretem i zwyczajami morskimi.

Miasto oferuje mnóstwo ciekawych kawiarni, restauracji oraz ofert noclegowych (Kołobrzeg – spis Meteor). Kołobrzeg umożliwia zarówno luksusowy pobyt połączony z zabiegami dla zdrowia i urody jak też turystyczny wypoczynek w wersji ekonomicznej, jeśli wybierzemy pokój gościnny czy pensjonat. To piękne nadmorskie miasto oferuje bardzo dużo atrakcji i korzystny dla zdrowia mikroklimat – warto wybrać się tam chociażby na parę dni.

Klasztor w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to malowniczo położone miasto, leżące na prawym brzegu Wisły, niedaleko Radomia i Puław. Jest to miejsce, które chętnie wybierają turyści. Nic dziwnego, bo miasteczko jest piękne, a w ostatnich latach kolejne kamieniczki przechodzą tu remonty. Na gości czekają tu liczne zabytki, kawiarnie, herbaciarnie oraz winiarnie. Pełno też w okolicy innych atrakcji turystycznych, a także tras, gdzie można się wybrać na długie, piesze wędrówki. W mieście bez problemu  znajdziemy też miejsce, by się zatrzymać. Baza noclegowa jest tu bardzo rozbudowana. Warto poznać Kazimierz Dolny od strony noclegów. Możemy wybierać wśród pensjonatów, ośrodków agroturystycznych, domów wczasowych czy prywatnych kwater. Noclegi znajdziemy też w kilku większych i mniejszych hotelach o wysokim standardzie.

Wiele jest pięknych zabytków w Kazimierzu Dolnym, ale na szczególną uwagę zasługuje tu barokowy zespół klasztoru Reformatorów. Składa się na niego nie tylko zabudowa klasztoru, ale także barokowo-klasycystyczny kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Zespół klasztorny znajduje się w miejscu zwanym niegdyś Plebanią Górką. Jednym z fundatorów kościoła był bogaty mieszczanin, Mikołaj Przybyło, do którego należała m.in. także piękna kamienica na kazimierskim rynku. W 1591 roku odbyła się konsekracja kościoła. Była to wtedy mała konstrukcja, którą rozbudowano dopiero w latach późniejszych.

W 1627 roku do Kazimierza Dolnego przybyli Franciszkanie Reformaci, na specjalne zaproszenie opata tynieckiego, Henryka Firleja. Zaczęto wtedy rozbudowę kościoła, a później powstały tu wysokie mury oraz zaczęły powstawać zabudowania klasztoru. W 1827 roku kościół i klasztor uległy spaleniu. Odbudowano je po krótkim czasie, ale zmienił się wtedy też nieco styl tych budowli. W klasztorze działał także szpital polowy podczas powstania listopadowego. W czasie II wojny światowej zakonnicy zostali stąd wygnani, a hitlerowcy urządzili tu swoje więzienie, gdzie zmarło wiele osób. Zakonnicy wrócili tu po wojnie, a w 1956 roku otworzyli Muzeum Klasztorne, które działa do dzisiaj.
Muzeum Klasztorne w Kazimierzu Dolnym pozwala podziwiać wiele dzieł sztuki sakralnej, liczne obrazy oraz inne elementy, związane z odprawianiem mszy. Znajdują się tu także liczne stare dokumenty. W kościele zlokalizowany jest także oryginalny obraz przedstawiający Zwiastowanie NMP.

Zielona Góra dla wielbicieli wina i architektury

Jesienna słota, deszczowe i pochmurne dni oraz coraz szybciej zapadający zmrok bardzo szybko pogarszają nasze samopoczucie. Właśnie dlatego warto spędzać weekendy poza miejscem swojego zamieszkania. Jeśli to możliwe, najlepiej pojechać na wieś lub gdzieś nad jezioro i odpocząć od codziennej bieganiny, stresu i cywilizacyjnej gorączki. Jeśli jednak nie lubimy spędzać czasu na łonie natury, bardzo fajnym pomysłem jest city break w jednym z polskich miast.

Bardzo dobrym wyborem jest bez wątpienia Zielona Góra. Świetna baza noclegowa i bogate zaplecze kulinarne z pewnością stanowią kolejny powód, aby tam zajrzeć choćby tylko na jeden dzień. Miasto położone jest na zachodzie kraju, w dolinie rzeki Odry. Choć walory krajobrazowe tych terenów są niezaprzeczalne, to do Zielonej Góry warto pojechać głównie dla świetnej architektury i dobrego wina. Z racji tego, że zniszczenia spowodowane przez II wojnę światową ominęły Zieloną Górę szerokim łukiem, znajduje się tutaj wiele bardzo pięknych kamienic z okresu przedwojennego. Oprócz tego, że zachowały się w rewelacyjnym stanie, większość z nich to prawdziwe dzieła sztuki w architekturze. Budynki te zostały zaprojektowane w większości przez berlińskich architektów uchodzących za sławy w swoich czasach. Dziś są bardzo wdzięcznym tematem fotografii i miejscem, gdzie można się napić dobrej kawy lub zjeść coś słodkiego. Zielona Góra oferuje również noclegi w tych misternie wykończonych budynkach. Jest to bez wątpienia prawdziwa gratka dla miłośników ciekawostek historycznych i pięknych budowli. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na praktyczny gust lokalnych mieszkańców. Wiele budynków z okresu przed i powojennego, które niegdyś służyły za fabryki i zakłady pracy, zostały dostosowane do dzisiejszych standardów i przerobione na przykład w centra handlowe. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo praktyczne, ale również niezwykle przydatne i funkcjonalne. Stare Miasto i rynek zielonogórski są powoli rewitalizowane, a mieszkańcy dbają o swoje włości, tak jak nigdzie indziej w naszym kraju.

Bez wątpienia Zielona Góra to piękne miasto z jeszcze większym potencjałem. Warto tutaj zajrzeć w zasadzie o każdej porze roku. Nikt nie będzie się tutaj nudził, a do tego nie trzeba się martwić zbytnim drenażem portfela, gdyż Zielona Góra należy do jednych z tańszych miast w kraju.

Szlak rowerowy w Dziwnówku

Rowerowe wycieczki to świetna opcja dla całych rodzin, które chcą aktywnie spędzić swój wolny czas na wakacjach. Oczywiście istnieje wiele miast, które aktualnie oferują turystom przeróżne szlaki rowerowe, ale trzeba się dobrze zastanowić nad optymalnym wyborem. Mogą się nim okazać zwłaszcza noclegi i tamtejszy szlak rowerowy. Dużą zaletą tego szlaku jest oczywiście to, iż nie jest on zbyt wymagający, a więc mogą się na niego udać również dzieci, dla których będzie to bardzo duża frajda. Nie ma się co dziwić temu, że każdego roku na rowerowe podróże wybiera się tutaj wielu turystów z całego świata, ponieważ ta baza noclegowa kojarzy się nie tylko z wysoką jakością ofert noclegowych, ale też z wieloma atrakcjami turystycznymi.

Szlak rowerowy to tylko jedna z nich, ale za to jaka ciekawa. Można tutaj przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, podziwiając okoliczną przyrodę oraz okazy regionalnej natury. Trasa nie jest zbyt długa, a prowadzi przez ciekawe miejscowości, takie jak: Łukęcin, Pobierowo, Dziwnów oraz Kamień Pomorski. Sprzęt sportowy można bez problemów wypożyczyć na miejscu, a więc nie zachodzi tutaj konieczność brania go ze sobą z miejsca swojego zamieszkania. Z taką trasą powinna poradzić sobie osoba w każdym wieku, dlatego jest to optymalne rozwiązanie dla osób chcących zadbać o swoją kondycję fizyczną i mających dość siedzenia na plaży i leżakowania na słońcu.

Szlak rowerowy w Dziwnówku jest zadbany i dobrze zabezpieczony, a więc nie trzeba się obawiać o to, że po drodze przydarzy się komuś jakaś negatywna niespodzianka, bo do takiej sytuacji po prostu nie dojdzie. Do dyspozycji turystów oddane zostały tutaj rowery najwyższej klasy, dlatego można być spokojnym o ich stan techniczny. Po drodze można podziwiać przyrodę, więc jest to dobra propozycja dla miłośników środowiska, których w dzisiejszych czasach nie brakuje. Niewątpliwie, lokalne kwatery (noclegi Dziwnówek – lista) są idealnym miejscem na spędzenie urlopu lub wakacji. Szlak rowerowy to jedna z najciekawszych opcji turystycznych, więc każdego roku znaleźć można na nim wiele osób, nie tylko tych młodych, ale też i tych nieco starszych. Ta baza noclegowa jest jedną z najlepszych w regionie, a oprócz tego jest atrakcyjna pod kątem wypoczynkowo-sportowym. Można tutaj miło spędzić czas realizując swoje sportowe fantazje na rowerze.