Co zobaczyć w Kołobrzegu?

Położony u ujścia rzeki Parsęty Kołobrzeg to duży ośrodek uzdrowiskowo-wypoczynkowy, a także port handlowy i pasażerski. Ze względu na sięgający dwóch stuleci wstecz rozwój turystyki oraz typowo miejski charakter znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji. Jeżeli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Kołobrzegu oprócz portu i plaży koniecznie wybierz się do Oceanarium. Jest ono niewielkich rozmiarów jednak pozwala zobaczyć wiele niespotykanych u nas gatunków takich jak piranie, rekiny rafowe, mureny, płaszczki, a także ukwiały i koralowce. Oceanarium czynne jest latem codziennie od 9.00 do 19.00, a poza sezonem do 18.00.

Warto odwiedzić również mieszczący się przy porcie rybackim Skansen Morski, w którym zobaczyć można różnego typu statki jakie dawniej regularnie przybijały do tego wybrzeża, każdy z dokładnym opisem wyposażenia, a także tego w jakich celach i na jakich wodach był wykorzystywany. Skansen to tylko jeden z oddziałów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Jego główna ekspozycja to niezwykła kolekcja historii wojen, obronności i broni. Znajdują się tutaj pierwsze topory, włócznie i groty strzał z wykopalisk archeologicznych, broń średniowieczna, cała obszerna kolekcja związana z walkami na morzu, wyposażenie i mundury żołnierzy z różnych epok, orderów militarnych i broni strzeleckiej.

W niedalekich planach jest otwarcie wystawy Muzeum Zimnej Wojny, która przygotowywana jest w dawnym schronie atomowym w Podborsku. Będzie tam można zobaczyć wyposażenie, sprzęt łącznościowy i różnego rodzaju pamiątki związane z tamtym okresem. Kołobrzeskie muzeum ma także oddział poświęcony historii miasta w zabytkowym Pałacu Braunschweigów, gdzie poznać można dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Ponadto w Kołobrzegu liczyć można na wystawy, koncerty, wiele cyklicznych imprez kulturalnych związanych z muzyką, kabaretem i zwyczajami morskimi.

Miasto oferuje mnóstwo ciekawych kawiarni, restauracji oraz ofert noclegowych (Kołobrzeg – spis Meteor). Kołobrzeg umożliwia zarówno luksusowy pobyt połączony z zabiegami dla zdrowia i urody jak też turystyczny wypoczynek w wersji ekonomicznej, jeśli wybierzemy pokój gościnny czy pensjonat. To piękne nadmorskie miasto oferuje bardzo dużo atrakcji i korzystny dla zdrowia mikroklimat – warto wybrać się tam chociażby na parę dni.

Klasztor w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to malowniczo położone miasto, leżące na prawym brzegu Wisły, niedaleko Radomia i Puław. Jest to miejsce, które chętnie wybierają turyści. Nic dziwnego, bo miasteczko jest piękne, a w ostatnich latach kolejne kamieniczki przechodzą tu remonty. Na gości czekają tu liczne zabytki, kawiarnie, herbaciarnie oraz winiarnie. Pełno też w okolicy innych atrakcji turystycznych, a także tras, gdzie można się wybrać na długie, piesze wędrówki. W mieście bez problemu  znajdziemy też miejsce, by się zatrzymać. Baza noclegowa jest tu bardzo rozbudowana. Warto poznać Kazimierz Dolny od strony noclegów. Możemy wybierać wśród pensjonatów, ośrodków agroturystycznych, domów wczasowych czy prywatnych kwater. Noclegi znajdziemy też w kilku większych i mniejszych hotelach o wysokim standardzie.

Wiele jest pięknych zabytków w Kazimierzu Dolnym, ale na szczególną uwagę zasługuje tu barokowy zespół klasztoru Reformatorów. Składa się na niego nie tylko zabudowa klasztoru, ale także barokowo-klasycystyczny kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Zespół klasztorny znajduje się w miejscu zwanym niegdyś Plebanią Górką. Jednym z fundatorów kościoła był bogaty mieszczanin, Mikołaj Przybyło, do którego należała m.in. także piękna kamienica na kazimierskim rynku. W 1591 roku odbyła się konsekracja kościoła. Była to wtedy mała konstrukcja, którą rozbudowano dopiero w latach późniejszych.

W 1627 roku do Kazimierza Dolnego przybyli Franciszkanie Reformaci, na specjalne zaproszenie opata tynieckiego, Henryka Firleja. Zaczęto wtedy rozbudowę kościoła, a później powstały tu wysokie mury oraz zaczęły powstawać zabudowania klasztoru. W 1827 roku kościół i klasztor uległy spaleniu. Odbudowano je po krótkim czasie, ale zmienił się wtedy też nieco styl tych budowli. W klasztorze działał także szpital polowy podczas powstania listopadowego. W czasie II wojny światowej zakonnicy zostali stąd wygnani, a hitlerowcy urządzili tu swoje więzienie, gdzie zmarło wiele osób. Zakonnicy wrócili tu po wojnie, a w 1956 roku otworzyli Muzeum Klasztorne, które działa do dzisiaj.
Muzeum Klasztorne w Kazimierzu Dolnym pozwala podziwiać wiele dzieł sztuki sakralnej, liczne obrazy oraz inne elementy, związane z odprawianiem mszy. Znajdują się tu także liczne stare dokumenty. W kościele zlokalizowany jest także oryginalny obraz przedstawiający Zwiastowanie NMP.

Zielona Góra dla wielbicieli wina i architektury

Jesienna słota, deszczowe i pochmurne dni oraz coraz szybciej zapadający zmrok bardzo szybko pogarszają nasze samopoczucie. Właśnie dlatego warto spędzać weekendy poza miejscem swojego zamieszkania. Jeśli to możliwe, najlepiej pojechać na wieś lub gdzieś nad jezioro i odpocząć od codziennej bieganiny, stresu i cywilizacyjnej gorączki. Jeśli jednak nie lubimy spędzać czasu na łonie natury, bardzo fajnym pomysłem jest city break w jednym z polskich miast.

Bardzo dobrym wyborem jest bez wątpienia Zielona Góra. Świetna baza noclegowa i bogate zaplecze kulinarne z pewnością stanowią kolejny powód, aby tam zajrzeć choćby tylko na jeden dzień. Miasto położone jest na zachodzie kraju, w dolinie rzeki Odry. Choć walory krajobrazowe tych terenów są niezaprzeczalne, to do Zielonej Góry warto pojechać głównie dla świetnej architektury i dobrego wina. Z racji tego, że zniszczenia spowodowane przez II wojnę światową ominęły Zieloną Górę szerokim łukiem, znajduje się tutaj wiele bardzo pięknych kamienic z okresu przedwojennego. Oprócz tego, że zachowały się w rewelacyjnym stanie, większość z nich to prawdziwe dzieła sztuki w architekturze. Budynki te zostały zaprojektowane w większości przez berlińskich architektów uchodzących za sławy w swoich czasach. Dziś są bardzo wdzięcznym tematem fotografii i miejscem, gdzie można się napić dobrej kawy lub zjeść coś słodkiego. Zielona Góra oferuje również noclegi w tych misternie wykończonych budynkach. Jest to bez wątpienia prawdziwa gratka dla miłośników ciekawostek historycznych i pięknych budowli. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na praktyczny gust lokalnych mieszkańców. Wiele budynków z okresu przed i powojennego, które niegdyś służyły za fabryki i zakłady pracy, zostały dostosowane do dzisiejszych standardów i przerobione na przykład w centra handlowe. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo praktyczne, ale również niezwykle przydatne i funkcjonalne. Stare Miasto i rynek zielonogórski są powoli rewitalizowane, a mieszkańcy dbają o swoje włości, tak jak nigdzie indziej w naszym kraju.

Bez wątpienia Zielona Góra to piękne miasto z jeszcze większym potencjałem. Warto tutaj zajrzeć w zasadzie o każdej porze roku. Nikt nie będzie się tutaj nudził, a do tego nie trzeba się martwić zbytnim drenażem portfela, gdyż Zielona Góra należy do jednych z tańszych miast w kraju.

Szlak rowerowy w Dziwnówku

Rowerowe wycieczki to świetna opcja dla całych rodzin, które chcą aktywnie spędzić swój wolny czas na wakacjach. Oczywiście istnieje wiele miast, które aktualnie oferują turystom przeróżne szlaki rowerowe, ale trzeba się dobrze zastanowić nad optymalnym wyborem. Mogą się nim okazać zwłaszcza noclegi i tamtejszy szlak rowerowy. Dużą zaletą tego szlaku jest oczywiście to, iż nie jest on zbyt wymagający, a więc mogą się na niego udać również dzieci, dla których będzie to bardzo duża frajda. Nie ma się co dziwić temu, że każdego roku na rowerowe podróże wybiera się tutaj wielu turystów z całego świata, ponieważ ta baza noclegowa kojarzy się nie tylko z wysoką jakością ofert noclegowych, ale też z wieloma atrakcjami turystycznymi.

Szlak rowerowy to tylko jedna z nich, ale za to jaka ciekawa. Można tutaj przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, podziwiając okoliczną przyrodę oraz okazy regionalnej natury. Trasa nie jest zbyt długa, a prowadzi przez ciekawe miejscowości, takie jak: Łukęcin, Pobierowo, Dziwnów oraz Kamień Pomorski. Sprzęt sportowy można bez problemów wypożyczyć na miejscu, a więc nie zachodzi tutaj konieczność brania go ze sobą z miejsca swojego zamieszkania. Z taką trasą powinna poradzić sobie osoba w każdym wieku, dlatego jest to optymalne rozwiązanie dla osób chcących zadbać o swoją kondycję fizyczną i mających dość siedzenia na plaży i leżakowania na słońcu.

Szlak rowerowy w Dziwnówku jest zadbany i dobrze zabezpieczony, a więc nie trzeba się obawiać o to, że po drodze przydarzy się komuś jakaś negatywna niespodzianka, bo do takiej sytuacji po prostu nie dojdzie. Do dyspozycji turystów oddane zostały tutaj rowery najwyższej klasy, dlatego można być spokojnym o ich stan techniczny. Po drodze można podziwiać przyrodę, więc jest to dobra propozycja dla miłośników środowiska, których w dzisiejszych czasach nie brakuje. Niewątpliwie, lokalne kwatery (noclegi Dziwnówek – lista) są idealnym miejscem na spędzenie urlopu lub wakacji. Szlak rowerowy to jedna z najciekawszych opcji turystycznych, więc każdego roku znaleźć można na nim wiele osób, nie tylko tych młodych, ale też i tych nieco starszych. Ta baza noclegowa jest jedną z najlepszych w regionie, a oprócz tego jest atrakcyjna pod kątem wypoczynkowo-sportowym. Można tutaj miło spędzić czas realizując swoje sportowe fantazje na rowerze.

Aktywnie w bieszczadzkich Uhercach Mineralnych

Uherce Mineralne to nieduża wieś leżąca w Bieszczadach. Jej położenie geograficzne sprawia, że miejscowość często jest jedynie punktem przelotowym w drodze do większych miast, warto jednak zatrzymać się tutaj choć na chwilę, by mieć możliwość poznania miejscowych zabytkowych obiektów, a także spędzenia czasu na łonie natury. W Uhercach Mineralnych nie brakuje atrakcji dla osób lubiących niezapomniane przeżycia.

Jednym z ciekawszych obiektów w miejscowości jest budynek Ursa Maior, który został wybudowany w 2013 roku. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Między innymi ze względu na fakt, że wewnątrz budynku mieści się browar, a osoby zwiedzające obiekt mają możliwość przyjrzeć się z bliska procesowi warzenia piwa. Inną atrakcję tego miejsca stanowi fakt, że wewnątrz mieści się sklep, w którym można zaopatrzyć się w regionalne produkty, takie jak na przykład miody, wyroby ze szkła, różnego rodzaju czekolady, nie brakuje także robionego na miejscu piwa.

Kolejnym miejscem, do którego warto zawitać jest miejscowy dwór, którego historia sięga XVI wieku. Co prawda budynek, który wówczas powstał uległ zniszczeniu w I połowie XIX wieku, jednak niedługo potem został odbudowany i można go zobaczyć do dzisiaj. Warto wspomnieć, że dwór jest zrujnowany, lecz mimo to warto poświęcić kilka chwil na jego obejrzenie. W okresie wakacyjnym istotną atrakcję Uherzec Mineralnych stanowią drezyny. Nie każdy wie, że Bieszczady są dosyć mocno związane z koleją. Właśnie to przyczyniło się do uruchomienia drezyn rowerowych, które w okresie letnim wyruszają w trasę kilka razy dziennie. Turyści mogą zdecydować się na odbycie wycieczki wybraną trasą – przejazd trwa od 1, 5 – 3, 5 godziny i sprawia dużo radości wczasowiczom w każdym wieku.

Osoby, które zdecydują się na przyjazd do Uherzec Mineralnych w okresie jesiennym również mogą zdecydować się na aktywną formę spędzenia czasu, na przykład podczas spływu pontonem (konieczne będzie wybranie się do pobliskiego Sanoka). Chcąc spędzić urlop w Uhercach Mineralnych warto wcześniej zatroszczyć się o znalezienie komfortowej bazy noclegowej [zestawienie➦ meteor-turystyka.pl]. W miejscowości można wynająć pokoje między innymi w gospodarstwach agroturystycznych, ale także w pensjonatach czy tradycyjnych prywatnych kwaterach. Najtańsze noclegi w Uhercach Mineralnych można znaleźć już za około 20 złotych za dobę.

Charakterystyka uroczego Karpacza

Karpacz jest jednym z najbardziej popularnych polskich miast pod względem turystyki. To perła w koronie polskich gór, malutkie miasteczko leżące w południowo-zachodniej Polsce. Granice tego miasta kończą się na słynnej Śnieżce, najwyższym szczycie Sudetów oraz na najwyższych partiach gór Karkonosze. W Karpaczu corocznie bywa blisko 150 tyś turystów. Szczególnie w zimowym sezonie zobaczymy tu całą rzeszę gości stęsknionych urlopu i kontaktu z przyrodą. Są to oczywiście nie tylko Polscy turyści, ale też i zagraniczni.

Wypoczynek w Karpaczu to przeważnie turystyka górska, jest ona główną gałęzią przemysłową tego miasta. Na miejscowe noclegi składa ok. 20 tys. miejsc w apartamentach oraz willach. To właśnie karpacka baza noclegowa w całej okazałości. Mnogość walorów krajobrazowych i gros atrakcji w Karpaczu powodują, iż każdego roku przybywa tu coraz więcej ludzi. To coraz popularniejsze miejsce na spędzenie urlopu.

Dla amatorów aktywnego trybu życia w zimie Karpacz oferuje nowoczesne i ośnieżone stoki narciarskie – zarówno w samym mieście, jak i w kompleksie Kopa, na zboczach góry o tej samej nazwie. Latem na aktywność w Karpaczu składają się głównie górskie wędrówki. Atrakcje w nie zawiodą ani starszych osób, ani rodzin z dziećmi, ani też młodych turystów.

Będąc w Karpaczu, nie sposób nie zobaczyć Świątyni Wang. Średniowiecznego kościółka powstałego na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang w Norwegii. Do Karpacza dotarł dzięki staraniom Fryderyki Von Reden. To piękny kościółek, architektoniczne arcydzieło. Odwiedzane przez ogrom turystów o każdej porze roku. Jest to jedne z najbardziej charakterystycznych miejsc Karpacza. Nikt, kto jest w Karpaczu nie może chociaż na chwilę nie zerknąć na ten ładny kościółek i się nie zachwycić. Pozycja obowiązkowa, bardziej w ciągu tygodnia, kiedy nie ma tam tylu turystów. W weekendy wokół kościółka tworzą się takie tłumy, że trudno się dopchać, aby go zobaczyć. I wtedy wszystko traci swój urok.

Podsumowując, Karpacz to perła w koronie polskich gór, malutkie miasteczko leżące w południowo-zachodniej Polsce, którego granice kończą się na słynnej Śnieżce, najwyższym szczycie Sudetów oraz na najwyższych partiach gór Karkonosze. Będąc w Karpaczu, nie sposób nie zobaczyć Świątyni Wang, średniowiecznego kościółka powstałego na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang w Norwegii.

Kudowa-Zdrój – wczasy uzdrowiskowe

Kudowa-Zdrój to jedna z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w naszym kraju. Ze względu na czyste powietrze oraz na liczne sanatoria i obiekty uzdrowiskowe, każdego roku w ten urokliwy zakątek naszego kraju przyjeżdża bardzo wielu kuracjuszy, którzy dzięki specjalistycznym zabiegom chcą podreperować stan swojego zdrowia.

Gdzie w Kudowie można znaleźć nocleg?

W Kudowie-Zdrój działa bardzo wiele obiektów wypoczynkowych. Różnią się one miedzy sobą pod wieloma względami. Przede wszystkim różni je cena oraz standard wypoczynku. Poza tym niektóre obiekty są ściśle nastawione na opiekę sanatoryjną i w pakiecie pobytowym zawarty jest wachlarz usług leczniczych. Wybierając z kolei nocleg na kwaterze prywatnej, który niejednokrotnie jest nieco tańszy, wczasowicz musi liczyć się z ponoszeniem dodatkowych kosztów za zabiegi terapeutyczne. Jeszcze przed przyjazdem do Kudowy należy zarezerwować nocleg. Ze względu na popularność tego kurortu, praktycznie o każdej porze roku może być problem ze znalezieniem wolnej kwatery na miejscu. Na szczęście wiele pensjonatów, kwater prywatnych oraz obiektów sanatoryjnych posiada strony internetowe, na których można zapoznać się z ich aktualną ofertą, wystarczy w polu wyszukiwania przeglądarki internetowej wpisać hasło: "noclegi Kudowa-Zdrój".

Z jakich zabiegów sanatoryjnych słynie Kudowa?

Przebywając na wczasach zdrowotnych w Kudowie-Zdroju można skorzystać z bardzo bogatej bazy zabiegowej. Co ważne, na poszczególne zabiegi mogą uczęszczać zarówno klienci komercyjni, jak i ci, którzy posiadają skierowanie wydane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do najpopularniejszych zabiegów, na jakie można liczyć w Kudowie, należą między innymi: inhalacje, krioterapia miejscowa, ultradźwięki, leczenie polem magnetycznym oraz okłady borowinowe, które są szczególnie polecane w takich dolegliwościach jak wszelkie zwyrodnieniowe choroby stawów czy stany powstałe w wyniku doznanych urazów. Warto wziąć pod uwagę fakt, że będąc klientem komercyjnym przy wykupie większej ilości zabiegów można liczyć na atrakcyjną zniżkę. Każdą terapię należy bezwzględnie konsultować z lekarzem prowadzącym, tak aby mieć pewność, że poszczególne zabiegi poprawią stan zdrowia, a nie wpłyną na jego pogorszenie.

Kudowa-Zdrój jest piękna o każdej porze roku, ale warto tu przyjechać na wczasy uzdrowiskowe zwłaszcza jesienią. Wówczas nie ma bowiem już tak dużo turystów, którzy wybierają to miejsce na wakacyjny wypoczynek, a okoliczne lasy prezentują się przepięknie w pełnej szacie kolorystycznej od łagodnej żółci po głęboką czerwień i brązy.

Trzęsacz – wieś pełna przygód

Trzęsacz jest niezwykle popularną, nadmorską wsią, położoną w województwie zachodniopomorskim. Największą atrakcją tej miejscowości jest niewątpliwie morskie kąpielisko, położone na klifowym brzegu. Przyciąga ono turystów z całej Polski, a nawet spoza jej granic.

Dzisiaj Trzęsacz jest miejscowością turystyczno-wypoczynkową, jednak jej walory turystyczne nie zawsze były aż tak wyeksponowane. W średniowieczu tutejsza ludność trudniła się głównie rolnictwem i rybołówstwem, które stanowiły główne źródło dochodu. Współcześnie głównym źródłem finansowym jest tutaj turystyka, a przede wszystkim oferty noclegowe miejscowości. Trzęsacz bowiem jest częstym celem turystów, pragnących zatrzymać się tutaj na dłużej. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta.

Trzęsacz posiada całą gamę wspaniałych zabytków i atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć. Jednym z nich są pozostałości po gotyckim kościele, który umiejscowiony był zaledwie 2 km od morskiego brzegu. Jego ściany narażone były na niszczycielskie procesy abrazyjne, toteż ze względów bezpieczeństwa wyposażenie kościoła przeniesione zostało do katedry w Kamieniu Pomorskim. Ruiny, które do dzisiaj pozostały po kościele zostały zabezpieczone przed dalszym niszczeniem. Atrakcja ta jest jedyną tego typu budowlą w całej Europie.

Kolejnym interesującym i niezwykle popularnym wśród turystów miejscem jest oddana do użytku publicznego w 2009 roku platforma widokowa. Taras platformy znajduje się na wysokości 20 m n.p.m., a widok na morze, rozciągający się z jej szczytu, wprost zapiera dech w piersiach.

Trzęsacz jest miejscowością wspaniałą również dla miłośników aktywnie spędzonego czasu. Oprócz wodnych atrakcji, których tutaj nie brakuje, warto wspomnieć również o wspaniale przygotowanych i pomysłowo wytyczonych szlakach turystycznych. Są one świetnym miejscem na spędzenie przyjemnie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Przez Trzęsacz przebiegają dwa popularne szlaki: Szlak Pobrzeża Rewalskiego oraz Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego. Miłośnicy mocnych wrażeń również znajdą tutaj atrakcję dla siebie, bowiem właśnie w Trzęsaczu znajduje się startowisko paralotniowe. Jeśli więc masz ochotę zobaczyć Morze Bałtyckie z lotu ptaka, Trzęsacz jest miejscem idealnym na spełnienie tego marzenia.

Miejsca na Mazurach godne uwagi – Pisz

Pisz to niewątpliwie jedna z wielu miejscowości położonych na Mazurach, które są niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów wypoczywających w tych okolicach. Trzeba przyznać, że w Piszu, jak i w jego okolicach znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w tym regionie. Zlokalizowane w tej gminie Jezioro Śniardwy to jedna z największych atrakcji turystycznych na całych Mazurach. Na pewno więc wybór tych okolic na spędzenie urlopu czy nawet kilkudniowego wypadu za miasto to świetna propozycja dla każdego turysty, niezależnie od tego czy spędza urlop w samotności, ze znajomymi czy też planuje wycieczkę z całą rodziną.

W Piszu znajduje się także bardzo dobrze przygotowana na odwiedziny wielu turystów baza noclegowa. Jest tutaj wiele ośrodków wypoczynkowych i hoteli, które świadczą usługi na naprawdę najwyższym poziomie. Oczywiście nie brakuje także w Piszu propozycji noclegowych dla turystów, którzy mają mniej środków finansowych na wycieczkę w te okolice. Na pewno dla każdej zainteresowanej tym osoby znajdzie się wolne miejsce w pensjonacie czy innym miejscu. Warto wobec tego zdecydować się na noclegi w Piszu [dostępne na portalu Meteora], gdyż oferta jest dobrze przygotowana właściwie w ciągu całego roku, a nie tylko podczas letniego sezonu turystycznego.

Co warto zobaczyć w tych okolicach? Uwagę turystów przyciąga przede wszystkim Jezioro Śniardwy, jak i inne obiekty tego typu zlokalizowane w pobliżu Pisza. Przyroda w tym miejscu jest szczególnie łaskawa dla turystów i pasjonaci środowiska naturalnego na pewno nie będą się nudzili w tych okolicach. Warto wybrać się do Pisza także z tego względu, że nieopodal znajduje się niezwykle ceniona i warta zobaczenia Puszcza Piska, sprzyjająca wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Oczywiście oprócz naprawdę niesamowitej flory i fauny, jaką znajdziemy w tych okolicach, warto także zwrócić uwagę na to, że w Piszu znajduje się wiele ciekawych miejsc, które na pewno są godne polecenia nie tylko ze względów przyrodniczych. W tych okolicach znajduje się bowiem sporo miejsc historycznych i ciekawych architektonicznie. Miasto Pisz ma dość długą tradycję i możemy się tutaj naprawdę wiele dowiedzieć, jeśli tylko chcemy. Nic dziwnego, że na wypoczynek w Piszu decyduje się coraz więcej osób. Na pewno warto wybrać się w tym kierunku, biorąc pod uwagę niesamowitą ilość atrakcji, które czekają na nas w okolicach Pisza.

Historyczne miejsce na letni urlop w Mrzeżynie

Mrzeżyno to nadmorska miejscowość wczasowo-wypoczynkowa położona w gminie – która od stuleci ma ścisły związek z Trzebiatowem. Kupcy, trudniący się handlem morskim, mieli tutejszy port za oczko w głowie. Wzbogacali się na funkcjonalności portu a niektórzy z nich posiadali nawet własne statki.

Zmiany klimatyczne dokonały nieodwracalnych zniszczeń w porcie, przez które kupcy nie mieli środków na jego odbudowę. Szaleństwa bałtyckich fal kilkakrotnie zaatakowały miejscowość – uspokoiły się dopiero wtedy, gdy w Mrzeżynie zaczęła rozkwitać turystyka.

Kluczowy 1806 rok

Od jakiegoś czasu, mieszkańcy Mrzeżyna zastanawiali się nad źródłem dodatkowego zarobkowania – wpadli na pomysł, że będą wynajmować kuracjuszom wolne pokoje. Tak powstał szynk. W 1806 roku zbudowano pierwszy Dom Zdrojowy.

Urok Mrzeżyna przyciągnął na odpoczynek znane osobistości – wypoczywał pruski generał Blücher – znany przede wszystkim ze zwycięskiej bitwy pod Waterloo oraz Otto von Bismarck. Ze słynnych ludzi kultury i sztuki, pomieszkiwał Lyonel Feininger – abstrakcyjny artysta malarz. Zatrzymywał się z rodziną w nieistniejącym już hotelu "Wald – Hotel". Miał w zwyczaju mówić, że więcej nie przyjedzie – wracał każdego roku w wakacje. Ostatnią wizytę miał w 1935 roku – nie powrócił z uwagi na żydowskie korzenie swojej żony, której nie chciał narażać na niebezpieczeństwo.

Rok 1935 to data pojawienia się w Mrzeżynie wojska niemieckiego, które stworzyło koszary, poligon, Ośrodek Szkolenia Czołgistów a także osiedle mieszkaniowe dla wojskowych. Pojawienie się wojska miało poważny wpływ na rozwój miejscowości – wreszcie doprowadzono drogi do miejscowości. Były bardzo dobrej jakości – nie mogły załamywać się pod ciężarem czołgów czy innych maszyn wojskowych. Mrzeżyno jest nazwą, która obowiązuje od 1945 roku – wcześniej osada nosiła nazwę Treptower Deep.W 1945 roku doszło tutaj do pierwszych powojennych Zaślubin Polski z morzem. Wydarzenie to upamiętnia pomnik.

Baza noclegowa w dawnym Treptower Deep

Noclegi w kurorcie są znakomitą okazją do poczucia piękna polskiego wybrzeża. Urlop w Mrzeżynie na uroczej plaży pozytywnie wpłynie na każdego, kto jest spragniony morskich widoków.